مانکن آموزشی

مانکن آموزشی

مانکن آموزشی قبل از فراگیری آموزش مولاژ لباس، باید به این نکته توجه کنید که آشنایی با تکنیک‌های ترسیم الگو، تکنیک‌های دوخت لباس و مشخصات انواع پارچه‌ها، از جمله اصولی‌ترین مواردی هستند که قبل از هر چیز باید آن را فرا بگیرید. پس از طی کردن این مراحل، یادگیری مولاژ لباس کاری بسیار راحت و دلچسب می‌باشد. با ما همراه باشید تا به صورت مختصر مراحل مولاژ لباس را برای شما عزیزان شرح دهیم:

1- ابتدا باید تمامی اندازه‌های بدن را به صورت دقیق یادداشت نمایید. برای این امر ابتدا یک تکه کش به دور کمر و تکه دیگری از کش را به دور باسن گره بزنید و از اندازه‌گیری دور گردن شروع نموده و تمامی قسمت‌های مورد نظر را با دقت اندازه‌گیری کنید.
2- دومین مرحله مولاژ محاسبه است. خوشبختانه تمامی محاسبات مورد نظر در مولاژ بسیار ساده هستند و حتی بدون دانستن علم ریاضی، می‌توانید به راحتی آن‌ها را انجام دهید. فراموش نکنید که تمامی این محاسبات باید به صورت دقیق بر روی کاغذ یادداشت شوند.
3- در این مرحله بر مبنای اندازه‌گیری و محاسباتی که انجام داده‌اید، باید الگوی مورد نظر خود را بر روی کاغذ مخصوص رسم کنید.
4- پس از پایان مرحله الگو کشی، الگوهای مورد نظر خود را بر روی پارچه قرار داده و با دقت آن‌ها را برش بزنید.
5- مرحله پایانی مولاژ، برطرف کردن اشکالات لباس است. در این مرحله لباس را تن مانکن نموده و به خوبی اندازه‌ها را بررسی نمایید. اگر هرگونه چروک، شکاف یا چین بر روی پارچه مشاهده نمودید، همان موقع و به سرعت اقدام به برطرف کردن آن نمایید.

مراحل اندازه گیری مولاژ لباس

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام اندازه‌گیری مولاژ باید به آن توجه کنید این است که نوار مخصوص اندازه‌گیری را محکم بر روی بدن کشیده و سپس انگشت سبابه را زیر نوار قرار داده و انگشت شست را به سمت بالا نگه‌ دارید. در هنگام اندازه‌گیری گردن، نوار اندازه‌گیری را به گونه‌ای قرار دهید که قسمت انتهایی آن در قسمت جلوی گردن و سه چهارم در قسمت زیر گودی و میان استخوان‌های یقه قرار گیرد. فراموش نکنید که در این شیوه از اندازه‌گیری، طول هر شانه از قسمت پایه شیب گردن آغاز می‌شود. سایر قسمت‌هایی که باید با دقت هرچه تمام‌تر اندازه گیری نمایید عبارتند از:
1. پایه گردن تا قسمت کشسانی کمر
2. چین بازو در قسمت جلو و عقب
3. پایه گردن تا قسمت مرکزی سینه
4. مرکز سینه تا مرکز سینه دیگر
5. دور تا دور بدن تا وسیع‌ترین قسمت سینه
6. دور کمر
7. دور باسن
8. اطراف وسیع‌ترین قسمت باسن
9. زیر بغل تا کشسانی کمر

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.